Новости

Соняшник Беркана

СОНЯШНИК БЕРКАНА

аналіз результатів держсортовипробувань

Технічне створення будь-якого гібриду соняшника триває від 7 до 10 поколінь. Якщо додати сюди ще державне сортовипробування 3 роки, і потім ще один рік, витрачений на насіннєву ділянку (ділянку гібридизації), то при звичайному отриманню насіння один раз в один рік, сільгоспвиробник отримує готовий гібрид через 14 років після початку селекційного процесу.
З гібридом Беркана справи йдуть інакше. Ще на початку створення ми побачили його надзвичайно високий потенціал урожайності, тому прийняли рішення передати цей гібрид на державне сортовипробування у недоробленому вигляді, продовжуючи його вдосконалення по ходу випробувань. Тому гібрид Беркана з насіння урожаю 2018 року в наступному 2019 році хоча і значно перевищив середню урожайність районованих гібридів – на 25,4%, але ж не пройшов кваліфікацію по показникам однорідності. Але ж з насіння урожаю 2019р. (яке було вже більш вирівняне) у цьому надзвичайно посушливому і несприятливому 2020 році він перевищив усереднену урожайність гібридів, що пройшли державну реєстрацію за п’ять попередніх років на 30,7%!, причому з майже однаковим перевищенням як по зоні Степу – на 31,7%, так і по Лісостепу – на 29,8%.
Звертаємо Вашу увагу, що в Україні в останні п’ять років кількість вітчизняних гібридів соняшника, які передаються на державне сортовипробування знизилось у тричі. А процент районованих гібридів соняшника вітчизняної селекції до загальної кількості районованих склав 25%. Таким чином порівняння урожайності нашого гібрида Беркана було з урожайністю гібридів іноземної селекції світових брендів. В цих умовах Беркана не тільки не поступився по урожайності цим гібридам, але і значно їх перевищив.
Але це ще не все. Ми й надалі продовжували роботу по вдосконаленню цього гібриду. Тому насіння з ділянки гібридизації урожаю 2020 року у наступному році буде ще більш продуктивним (якщо державою буде прийнято рішення по продовженню сортовипробувань). А той селекційний матеріал, який ми відібрали у цьому 2020 році – це вже і буде кінцевим результатом створення гібрида Беркана. Але ж, на жаль, ми не можемо зараз розмножити цей вже створений гібрид на іншій півкулі землі (як роблять це транснаціональні монстри), тому сільгоспвиробники отримають це насіння тільки через рік на посів у 2023 році (один рік – розмноження материнської форми і один рік – ділянка гібридизації).
Що ми можемо сказати про майбутнє цього гібриду? Навіть його назва - руна Беркана (старонімецький) - у всі часи було пов’язана з певними магічними властивостями, жіночою енергією, родючістю, урожаєм, ростом, розвитком. 
За 25 років моєї роботи і насінництві, такого надзвичайно вдалого гібриду я ще не бачив. Ми вже два роки реалізуємо експериментальні партії цього гібриду. Він є надзвичайно потужною рослиною з глибокою кореневою системою, посухостійкою і жаростійкою. Там, де інші гібриди «горять» він все рівно дає якусь середньостатистичну урожайність. Там, де є нормальний агрофон і витримується технологія – він дає вище 40 ц/га. Він має дуже високу олійність – у минулому 2019р., коли був період, що за товарове насіння давали 6000грн., за нього пропонували 7500 грн. Цей гібрид створений під технологію CLEARFIELD+ (витримує підвищені норми євролайтнингу, причому навіть не блідніє і не зупиняється у розвитку і рості). Ми маємо впевненість, що через два роки цей гібрид увійде у топ кращих світових гібридів.
А що зараз? У нас є експериментальна партія насіння цього гібрида з деякими вищевказаними недоліками, але ж і з дуже високим потенціалом урожайності. Ми пропонуємо його по найнижчим в Україні цінам. Звертайтесь до нас напряму за насінням, оскільки до деяких він все рівно може попасти від різних шахраїв, які купляють у нас це насіння, а потім реалізують у тричі дорожче під насіння відомих світових брендів.

З повагою директор ТОВ «АФ НПП АГРОМИР» Гостєв Євген Юрійович.