Новости

Вибір насіння соняшника на посів у 2020 році

Розповідає директор ТОВ АФ НПП АГРОМИР» Гостєв Євген ЮрійовичСьогодні, та величезна різноманітність гібридів соняшника, яка є на ринку України найчастіше не допомагає, а збиває з пантелику виробників. Спробую донести до Вас свою точку зору, яка трохи допоможе Вам зорієнтуватись.

По-перше, не все золото, що блищить. Австрія, Угорщина, Німеччина, Швейцарія, Хорватія мають фермерські господарства з середньою площею сільгоспземель до 50 га, які знаходяться на субсидіях. Як взагалі можна їх вважати світовими лідерами? Які площі у Європі зайняті під їх вітчизняною селекцією соняшника? 1000 га? Іспанія, Франція – це ті країни, які на початку 90-х років купували в Україні лінії соняшника для селекції, оскільки їх гібриди поступались урожайністю нашим. Насіння сербської селекції зараз в Україні розмножують 4 великі компанії. Клімат Сербії м’який, теплий, з великою кількістю опадів – зовсім не співпадає з нашим. А головним, і, мабуть, єдиним виправданням для вибору цього насіння для цих компаній стало те, що той інститут є державним, тому і має змогу продавати материнські лінії для розмноження. Наприклад, компанія Піонер не тільки не продає материнські форми, а вже і по першому поколінню перейшла на прямі продажі. Гібриди з іншої півкулі землі взагалі не потребують коментарів. Дуже, дуже велика кількість компаній закордонного походження невідомі навіть у своїх рідних країнах.

З СРСР нам залишилось спотворене бачення, що все закордонне – це «фірма». Тому успіхи багатьох закордонних селекційних компаній пов’язані лише з Україною. Саме тут вони «розкрутились» і заробили кошти. Починали вони на початку 2000-х з однакових цін, або на 10-15% вище цін на вітчизняні гібриди, а зараз вартість цього насіння в 2-4 рази вища за українське. Але чи насправді воно того варте?

Десять років тому наша компанія почала роботу по селекції соняшника. Спочатку це було лише цікавістю: а зможемо ми взагалі щось створити? Вже потім, коли почались проблеми в вітчизняній селекції, вимушені були перевести селекцію на промислову основу. У 2019 р. перші чотири створені нами гібриди соняшника ми передали на державне сортовипробування. Згідно результатів урожайності в мережі держсортостанцій виявилось, що середня урожайність гібридів ТОВ «АФ НПП АГРОМИР» по зоні лісостепу на 37,8%!!! вища, ніж середня урожайність по цій зоні.

Гібрид Презент

- В 2019 р. в мережі державних сортостанцій перевищив середню урожайність районованих гібридів на 28,3%! У т. ч. в зоні Лісостеп на 42%!!!

- На харківській державній сортостанції в 2018 році зайняв перше місце серед 300 випробовуваних на той час гібридів з урожайністю - 30,5 ц/га. В 2019 р. на тій самій станції урожайність склала 44,1 ц/га.

- Середній вміст олії в насінні по зоні Лісостепу у 2019 р. склав 54%.

Гібрид Фурор

- В 2019 р. в мережі державних сортостанцій перевищив середню урожайність районованих гібридів на 25%! У т. ч. в зоні Лісостеп на 29,2%. Реально отримана урожайність на виробничих посівах на площі 500 га без поливу у 2016 р. – Цюрупинський р-н Херсонська область – 36 ц/га.

- Середній вміст олії в насінні по зоні Лісостепу у 2019 р. склав 53,1%.

Гібрид Беркана

- В 2019 р. в мережі державних сортостанцій перевищив середню урожайність районованих гібридів на 25,4%! Реально отримана урожайність у 2019р. на виробничіх посівах у Могилів-Подільському районі Вінницької області – 44,0 ц/га.

- Середній вміст олії в насінні по зоні Лісостепу у 2019 р. склав 51,5%.

Особливо для мене ці цифри вражаючі. Як по урожайності, так і по олійності. І це ж порівняння в основному як раз з тими вищезгаданими іноземними гібридами та іншими світовими брендами, які зараз захопили ринок насіння в Україні.

Наше підприємство, ще новачок в селекції. Але ж для свого подальшого розвитку по цьому напряму потрібні величезні кошти.

- Це і селекційна техніка, яка коштує в 3-5 разів дорожче ніж звичайна.

- Це і необхідність для прискорення створення нових гібридів проведення селекційних схрещувань в іншій півкулі землі.

- Це і величезний об’єм ручної роботи.

При відсутності держпідтримки наукової роботи з боку держави, залишається єдина надія на сільгоспвиробників, які нарешті, схаменуться, та звернуть свою увагу на вітчизняні гібриди. А ми, в свою чергу, зробимо все можливе, щоб Вас не підвести.

ТОВ «АФ НПП АГРОМИР»


Запрошуємо господарства до спільного вирощування ділянок гібридизації на 2020 рік