розповідає директор Гостєв Євген Юрійович.
В 1990р. я поступив ХНАУ ім. Докучаєва, спеціальність агрономія, а спеціалізація – насіннєзнавство. Це була єдина група на той час в Україні з такою вузькою спеціалізацією. Ще тоді викладачі заклали міцний фундамент в моєму розумінні, що таке, взагалі, насіння. Так склалось, що відтоді вся моя робота була завжди пов'язана з насінням, і дуже вдячний своїм викладачам за ті знання, що вони мені передали. На цей час мені вдалося створити своє власне підприємство (якому вже 18 років), яке має свої особливі риси, що відрізняє його від інших.
По-перше, ми є виробниками насіння соняшника, які внесені до Державного реєстру суб'єктів насінництва та розсадництва. Тобто ми реалізуємо насіння, яке вирощували і контролювали самі. Це великий плюс в порівнянні з дістриб'юторами, тому, що ми знаємо, що реалізуємо. Знаємо особливості кожного гібрида, впевнені в дотриманні методики. У 2018 році, наприклад, ми придбали материнські форми одного гібрида, які виявились потім дуже низької якості. Для того, щоб довести цей гібрид до норм, ми були вимушені видалити 42% рослин на цьому полі, рентабельність вирощування виявилась мінусовою. Одночасно на полі у нас тоді працювало кожний день біля 70 людей. Знайти, таку кількість людей, навчити їх, та проконтролювати роботу кожного – колосальна праця. Але ж неймовірними зусиллями ми тоді досягли своєї мети – отримали генетично чисте насіння. Думаю що, таких підприємств в Україні більше не має, але ж насіння цього гібрида у інших фірмах тоді було присутнє, і якої воно було якості можна тільки здогадуватись.
По-друге, у нас є власний завод по доробці насіння. Згідно з інформацією, якою я володію, насіння такої якості, яку ми отримуємо, недосяжна мета для багатьох інших. Наприклад, два роки тому, я наживо спілкувався з одним власником заводу, який доводив, що він має найсучасніше обладнання, а наше – вчорашній день, не розуміючи, що крім вартості обладнання, потрібно мати розуміння, що потрібно виконати для отримання якісного насіння. Якщо дуже коротко, то це розділення на однорідні фракції по ширині - решетами, довжині – трїєром, питомій вазі – пневмовібростолом, використання повітря (аспірації); протруювання, яке забезпечує повне покриття насіння препаратом, та недопущення травмування насіння на всіх етапах. І дуже багато дрібних наших «ноу-хау». Але ж нашу дискусію тоді вирішив дуже цікавий дзвінок. Виявилось, що це сільгоспвиробник, який одночасно придбав насіння у нас і у цього власника заводу. Він подякував нам за якість, і поскаржився на бите, некаліброване сміття, придбане у наших конкурентів.
По-третє, ми проводимо власну селекцію. У 2020 році всі чотири створені нами гібрида (ФУРОР, ПРЕЗЕНТ, АВРОРА – класична технологія виробництва, БЕРКАНА – технологія CLEARFIELD (під євролайтнинг) були внесені у державний реєстр сортів рослин, придатних до поширення в Україні. Ба більше, середня урожайність гібридів ТОВ «АФ НПП АГРОМИР» в мережі держсортостанцій по зоні лісостепу була вищою, ніж середня урожайність по цій зоні за попередні п'ять років у 2019 році на 37,8%, а у зверх несприятливому 2020 році на 36,6%. Іншими словами, урожайність наших гібридів підтвердила, що ми знаходимось на правильному шляху, і та попередня колосальна, напружена, зверх складна десятирічна селекційна робота почала приносити свої результати.
І ця середня урожайність складається: по-перше, на 93% з гібридів іноземної селекції (зараз в Україні під вітчизняною селекцією соняшника зайнято лише 7% посівних площ), а по-друге це відомі світові бренди, деякі з котрих щорічно в селекцію вкладають біля 100 млн. доларів. Тобто та робота по селекції, яку ми почали 10 років тому, виявилась кращою, ніж у транснаціональних монстрів.
Маємо впевненість, що ми зможемо гідно конкурувати з теперішніми лідерами у світовій селекції. Прославити Україну не тільки першим місцем у валовому зборі товарового соняшника, але ж і першим місцем у світовій селекції соняшнику, а також забезпечити українських сільгоспвиробників високоякісним насінням по приємним цінам.